Zielone płot z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A jak je usadowić w gruncie a także doglądać?

Żywe ogrodzenie z krzewów liściastych bądź iglastych, niskopienne czy wysokie? Jakie ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A jak je usadowić w gruncie oraz doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Zdobi zieleniec, ochrania nas przed ulicznym zgiełkiem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem przechodniów. Daje przyjemny cień, umożliwia schronienie ptakom. Żywopłot minimalizuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego założeniem musimy postanowić, jaką funkcję ma pełnić w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie, bądź wspomóc w podziale ogrodu na mniejsze części i stworzeniu intymnych kątów? Powinniśmy także zadecydować, jaką płot będzie miało docelową wielkość. Od tego zależy wybór typu rośliny względnie krzewu.

Olbrzymią zaletą ogrodzeń z drewek a także krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. Podczas kiedy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej dobrze ochraniają nas przed wzrokiem wścibskich.

Dominuje opinia, że najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez przycinania trwają wąski kształt. Gdy osiągną spodziewaną wysokość docinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki żądają systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztacheta Winylowe preferujemy iglaki wytrzymałe na ziąb. Delikatne tuje wschodnie a także cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Skazą takich nasadzeń jest dość wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich notorycznie przycinać.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają wzniesione pędy i poprawnie się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najpoprawniej sprawdzają się odporne na przymrozki buki i graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, dobrze gęstnieją, ze względu na to pozyskane z nich zielone płoty, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez ogrodzenie nie przedostanie się ani człek, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o różnej wielkości. Małe (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za szkielet rabat oraz ścieżek, izolują od siebie różne części parku. Takie dekoracyjne ogrodzenia przedstawiają się najakuratniej, jak je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna czy jaśminowce, zdołamy uzyskać całkiem pokaźne zielone ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają oddzielać skwer od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich żywe płot w głębi parku, możemy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez obcinania rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To podejście zdaje przyzwoicie egzamin także w przypadku krzewów efektownie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Choć te gatunki można też strzyc, lecz wówczas znacznie lepiej rozkwitają.

Na zielone płoty polecane są również krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na płoty najakuratniej sprawdza się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Chociaż i one po srogich zimach bywają niekiedy oszpecone przez zbrązowiałe listki. Na zachodzie Europy modne są zielone sztacheta PVC z laurowiśni czy też zimozielonych gatunków berberysów. Niestety , w lokalnych warunkach klimatycznych ich listki często brązowieją z powodu mrozów. Wskutek tego, o ile już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on nieduży (do 60-80cm), by można go było otulić na zimę agrowłókniną oraz bez trudności wyjąć zaschnięte części.

Jeśli pragniemy otrzymać szczególnie dekoracyjny parkan, wskazane jest posadzić naprzemiennie dwie względnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy wznosimy zielony parkan spośród gatunków zrzucających listowie na zimę, zyskownie jest obsadzić go innym, małym, np. z iglaków albo zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztachety plastikowe strzyżone z fantazją- z krętą liną „grzbietu” względnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednakże poświecić sporo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s