Wierzba wypuści nawet z kawałka wiktów.

Wierzba urośnie nawet spośród patyczka pędu.

Korzystając z taką okoliczność, możemy spośród niej skomponować zadziwiające postaci płotu. Z tej przyczyny nasze ogrodzenie zyska unikalny charakter i będzie się polecać pośród żywopłotów w okolicy.

Wzrastające na posessji i podmokłych torfowiskach wierzby od dawien dawna zadomowiły się w lokalnych ogrodach. Polubiliśmy je za krasę oraz charakterystyczne kociaki. Nie są mozolne, pragną zaledwie do licha i trochę wilgoci oraz nie dużo słońca. Zaspokoją się nieomal dowolną rolą.


Malutko roślin potrafi również równie ekspresowo pobudzać stracone odnogi oraz gałęzie. Wierzby ogromnie swobodnie rekonstruują również osobisty system korzeni. Wystarczy, iż ucięty czy też nawet złapany odrost w deszczowej ziemi po niedługim czasie wypuści korzenie oraz odda początek kolejnemu drzewu. Wybitna osoba wpadła na , tak aby spośród wierzb produkować zaplątane przęsła w płocie bądź płotki zaciemnione liśćmi. Prawdopodobnie należałoby dysponować tak fikuśnego ogrodzenie. Najporządniej do wybudowania takiego ogrodzenia zastosować następujące modele wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), nazywana konopianką, oraz jej mnogie mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te modele wierzby na ogrodzenia mają kilka tożsamych własności:

rodzą proste, długie i ogromnie sprężyste pędy – na skutek tego można bez trudu modelować kształt ogrodzenia;
prędko odrastają po skróceniu- w niedługim terminie zdołamy wypleść pełne przęsło na ogrodzenie;
niezmiernie swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej wiedzy do założenia takiego ogrodzenia z wierzby.

Kiedy mamy już pomysł na postać ogrodzenia, musimy postarać się o odpowiednie wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Na nieszczęście, wyszukanie ich w przesłankach oczywistych jest kłopotliwe, jako że dziko wzrastające krzewy sporadycznie emitują bardzo długie oraz prostolinijne pędy. Najakuratniej jest zaplanować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na efekt będzie trzeba poczekać nieco lat.

W celu domniemania plantacji wierzby na ogrodzenie wybierzmy najpierw położenie w ogrodzie, malutko przez nas uczęszczane i w żadnym razie widzialne.Wiosenką, w marcu czy też w kwietniu, posadźmy tam rozsadzie, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze sadzonek zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie witki rozciągłości 25-30 cm, które możemy zdobyć z dziko wzrastających roślin. Zanim posadzimy powinno się je zanurzyć na 24 h w wodzie, żeby się dobrze napiły, po czym wkopać w ziemię, tak aby górował tylko ostatni pąk. Musimy pomnieć, iż rośliny prędko się grubieją, wskutek tego powinny rosnąć w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy lub dwa powywracamy roślinom bez ograniczeń rozwijać się, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą trwałe, proste pędy, jakich wiosną następnego roku możemy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki z rzadka przekraczają 2m, tym samym na dłuższe musimy poczekać choć jeszcze rok.

Z jednej rośliny zdobędziemy od kilku do kilkunastu witek, jakie wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s